top of page

בגוף הקשר 

ביטויים רגשיים וסומאטיים של דפוסי היקשרות 
ותנועה אל עבר היקשרות בטוחה

קורס קיץ מרוכז למטפלים ומורים 
בהנחיית רות בן אשר ומיכל ירקוני, מטפלות בגישות סומטיות ורגשיות בטראומה

(סטודיו הפגודה, שדות ים 29. ביולי עד ה-3 באוגוסט,  2024 בין השעות: 10:00-18:00 (ללא לינה

תיאוריית ההיקשרות שהוצגה על ידי בולבי ואיינסוורס’ (1969) עסקה במקורה בהתפתחותם של ילדים ובתפקיד המכריע שיש בה לקשר בין הורים לילדים. אולם בשנים שחלפו מאז מימצאיהם קם גוף מחקרי מקיף העוסק גם בהשפעתה של מערכת ההיקשרות על חייהם של אנשים מבוגרים. מחקר זה מוכיח עד כמה מערכת ההיקשרות נשארת פעילה לאורך כל חייו של האדם, והיא משפיעה על יחסיו הרומנטיים והזוגיים, על דינמיקות בתוך משפחות, על היבטים שונים של עולם העבודה והלימודים ועוד (בסיס בטוח, ג’ון בולבי, עם עובד 2016).

 

בסביבה מוקדמת המכווננת לצרכיו של הפעוט והנענית לו באופן מיטיב, צפוי ועקבי, מתפתחת היקשרות בטוחה – היקשרות בה מגשים הילד את מלוא הפוטנציאל המולד שלו. זוהי סביבה בה מתפתחת בילד (ויותר מאוחר במבוגר) תחושה בסיסית של אמון, בטחון והגנה, אשר מביאה להתפתחות נוירולוגית אופטימאלית המטפחת יכולת לקשר, לנחמה, לויסות ולחוסן, ובה יש לילד תחושת עצמי גופנית-נפשית שלמה הפוגשת בעולם מתוך סקרנות, חדוה והנאה.

כולנו  רכים נולדים ופעוטות, ויותר מאוחר מתבגרים ובוגרים – זקוקים                               

למקום מקלט אליו ניתן להיאסף בעת מצוקה לצורך ביטחון, הרגעה, נחמה וויסות.

                                             

ובסיס בטוח ממנו ניתן לצאת לחקור את העולם, להתפתח ולשגשג, ואליו ניתן לשוב עם שמחת הגילוי וגאוות ההישגים. 

PHOTO-2023-07-14-21-12-25.jpg

הקורס יאפשר הכרות מעמיקה עם הביטויים הרגשיים, הסומאטיים וההתנהגותיים של דפוסי ההיקשרות.

באמצעות לימוד תיאורטי, התנסויות בחוויות מתקנות של היקשרות בשילוב תרגולים של מודעות סומאטית (גופנית) הכוללים מגע, תנועה, מדיטציה, קול ונשימה, נסלול את הדרך בחזרה אל עבר היקשרות בטוחה.

 

הקורס מיועד למטפלי נפש, מטפלים ברפואה משלימה ומקצועות פארארפואיים, מורים ומטפלים ביוגה ומודעות גופנית.

כך מתפתחת תחושת עצמי תקינה – “אני ראוי/ה” (לטוב, לאהבה, לשפע, לביטחון…) ו“אני יכול/ה” (להיות אוטנטי/ת, לתת אמון, להצליח, להתגבר על קשיים, להיות בעל/ת הבית של חיי – agency) ותחושת שייכות של היות אנושי בין בני אנוש. 

 

בסביבה מוקדמת בלתי מכווננת, מזניחה, לא עקבית, מפחידה, פולשנית  או פוגענית מתפתחת היקשרות לא בטוחה – נמנעת, אמביוולנטית ו/או חסרת ארגון. לכל אחד מסגנונות אדפטיביים אלה מופעים אופייניים משלו היכולים להשפיע על מהלך החיים כולם, אך יכולים גם להשתנות בעקבות מפגשי חיים מגוונים.

 

אופני ההיקשרות השונים מגולמים בגוף ובאים לידי ביטוי בטונוס השרירים, ביציבה ובהחזקת הגוף, בהבעות פנים, במצלול קולי, ביכולות חישת הגוף והעצמי (אינטרוספציה ופרופריאוספציה), בויסות ואינטגרציה של מידע חושי וביכולת להרגעה עצמית, כולל התמודדות עם רגשות קשים ומפגשים מאתגרים. 

על המנחות: 

מיכל ירקוני

מטפלת בגישת BMC, מטפלת מוסמכת ביוגה תרפיה C-IAYT, מטפלת בSE. מייסדת שותפה של בית הספר להכשרת מטפלים ביוגה תרפיה גןף-תבונה. מלמדת סדנאות אנטומיה חויתית ותנועה התפתחותית בגישת BMC למורים ליוגה ואנשי טיפול. מטפלת  באמצעות יוגה תרפיה ותנועה מודעת במגוון סוגיות פיזיות ונפשיות.

רות בן אשר

פסיכולוגית קלינית בכירה, מדריכה בפסיכותרפיה ובטיפול זוגי ומשפחתי; מטפלת מוסמכת בטראומה בשיטות SE, TRE, EMDR; מלמדת טיפול ממוקד גוף בטראומה וטיפול בטראומות טרום לידה ולידה במרכז הישראלי לרפואת גוף נפש ברמת השרון, פסיכותרפיסטית אינטגרטיבית במים IAT; משלבת כלים מגישות IFS, AEDP, דעת לב- טיפול בובריאני, שאמאניזם עברי ופסיכולוגיה בודהיסטית בעבודתה הקלינית.

 

איפה: סטודיו הפגודה שדות-ים

מתי:   29 ליולי עד ה3 לאוגוסט (ללא לינה)

שעות:  10:00-18:00

עלות:  בהרשמה מוקדמת עד 28.6.24 3800 ש״ח
בהרשמה רגילה: 4200 ש״ח                                    

נהלי הרשמה:  דמי הרשמה בסך 500 ש״ח (לא יוחזרו במקרה של ביטול).

 

במקרה של ביטול השתתפות עד חודש לפני מועד פתיחת הקורס יוחזר מלוא הסכום למעט דמי ההרשמה. במקרה של ביטול השתתפות עד שבועיים שלפני פתיחת הקורס יוחזרו 50% מעלות הקורס למעט דמי ההרשמה. במקרה של ביטול השתתפות לאחר מועד זה לא יינתן החזר כספי. כל האמור נכון למעט במקרה של מצב בריאותי או בידוד בשל הקורונה (עם הצגת אישור רפואי).

 

לפרטים והרשמה:

רות בן אשר 054-4925983  -  מיכל ירקוני 052-3791653

ההשתתפות בקורס מותנית בשיחת הכרות עם המנחות.

bottom of page