top of page

להתחיל מבראשית

התהוות גופקשר-קשרגוף
קורס שנתי למטפלים בהנחיית רות בן אשר, פסיכולוגית קלינית, ומיכל ירקוני מטפלת בגישת ®BMC

בקורס להתחיל מבראשית לומדים המשתתפים, חווים ומתרגלים על האופנות הטבעית והבריאה של כל אחד משלבי ההתפתחות העוברית מנקודת מבט גופנית – רגשית – מנטלית – רוחנית וכך נפתחת בפניהם הזדמנות לשוב אל אותם שלבים ולמצוא בהם ריפוי והחלמה.

בפן הפסיכולוגי, הקורס להתחיל מבראשית בו עוברים המשתתפים דרך שלבי העוברות השונים, מפגיש את המשתתפות/ים בפני שאלות קיומיות והתפתחותיות המשפיעות על כל מהלך חיינו, המיוחסות בדרך כלל לשלבי ההתפתחות של הינקות או הילדות המוקדמת  [“האם יש לי מקום בעולם הזה”; החיבור שלי לחיים ולחיות שבי; תחושת ההשתייכות שלי; הדרכים שלי להתקשרות (להיאחז או לסגת מהזולת); היכולת לומר “כן” ו”לא”; האופן בו אני מתחיל כל דבר חדש בחיי – מערכות יחסים, פרוייקטים ועוד – כיצד אני מתנהל בתוכו ומסיים אותו; ועוד].

התנסויות טרום מילוליות מוקדמות מעצבות (לטוב ולרע) את העצמי המתפתח. התנסויות אלה מיוצגות ומופנמות ויוצרות מודל עבודה פנימי – סכמה הרשומה בנוירופיזיולוגיה של גופנו, ומכוונת את חיינו. על ידי חזרה לדפוסי תנועה ויחסים ראשוניים אנו מכוונים ליצור חיווט של נתיבים נוירולוגיים חדשים ולהתמיר התקשרות לא בטוחה להתקשרות בטוחה.

בקורס להתחיל מבראשית כל אחד משלבי העובריות ייחקר באופן חוויתי, באמצעות תהליכי אמבודימנט הלקוחים מהתחום הסומאטי  ®Body Mind Centering. מתוך חקר יסודי זה תיבחן האפשרות לאיתחול מחדש פסיכולוגי אשר יחצה את מקומות הטראומה לכיוון של החלמה. 

אנחנו יצורים של קשר, אנחנו נפגעים בקשר ורק בתוך קשר אנו יכולים להחלים. התפתחות תקינה יכולה להתרחש רק בתוך שדה יחסים בטוח, אמפתי, קשוב ומכוונן אשר מהווה עבור הרך הנולד בסיס בטוח, מרגיע, מחזק ומעודד הנמצא עבורו כאשר הוא שב מחקר העולם ושמח איתו בגילוייו.

כישלון בשדה זה גורם לסבל האנושי הרב ביותר ולשבר בסיסי עמוק. שבר זה הוא טראומה של התקשרות (attachment trauma).

הרחם האימהי הוא שדה היחסים האנושי הראשון, המספק לעובר סביבה מחזיקה “טובה דיה” שבתוכה נענים צרכים בסיסיים כמו ביטחון, הזנה והדהוד. בהיעדר סביבה מיטיבה כזו נפגע העובר, הנמצא במצב טרום גיבוש תחושת העצמי, כשלרשותו עומדות הגנות פרימיטיביות ביותר של נוקשות, נסיגה, התמוטטות, ניתוק ודיסוציאציה.

 

הקורס להתחיל מבראשית מתבסס על ההכרה ש”הגוף הוא הכספת של הנפש” – שזיכרון הפצעים העתיקים מאוחסן ברקמות, בנוזלים, באיברי הגוף ובתפקודיהם.

 

טראומה של התקשרות יכולה להתרחש בכל אחד משלבי ההתפתחות העוברית ועד להבשלתו המלאה של העובר.

®BMC הינו תחום טיפולי שפותח על ידי בוני ביינברידג’ כהן בתחילת שנות השבעים. ביינברידג׳ כהן פיתחה מפת דרכים לחקירה של מבנה הגוף והתנועה באמצעות  אמבודימנט- ידיעה גופנית.

עקרונות הגישה מבוססים על ההבנה כי הגוף והתודעה קשורים זה בזה קשר בלתי נפרד. באמצעות התודעה ניתן לעורר מודעות גופנית בכל רקמות הגוף, החל ממערכות הגוף השונות- השלד, השרירים, האיברים הפנימיים, הנוזלים, מערכת העצבים והמערכת ההורמונאלית ועד הרמה המיקרוסקופית של תאי הגוף. תחומי החקירה המרכזיים של הגישה מתמקדים בלימוד מעמיק של האנטומיה והפיזיולוגיה של הגוף ובאופן בו תנועה מתפתחת בגוף האנושי, החל משלב העובריות ועד היכולת לנוע באופן רצוני. תהליך החקירה משלב למידה תיאורטית עם התנסויות חווייתיות כדמיון מודרך, נשימה, תנועה, קול ומגע.


בשמונת השבועות שלאחר הפריית הביצית על ידי הזרע מתרחש תהליך בלתי נתפס של חלוקה, התמיינות, התמקמות, התארגנות וחיבור שהינו ההיווצרות של הגוף האנושי.בסביבה הנוזלית שבה מתרחש התהליך, זרימה ותנועה הן הבסיס ליצירת המבנה.בוני ביינברידג’ כהן, מפתחת גישת®Body-Mind Centering מזמינה אותנו לחקירת עומק של תהליך זה ואומרת: Embryology is a map. a map that means nothing unless it is remembered through your own body

הקורס להתחיל מבראשית הוא הזמנה למסע של היזכרות. היזכרות סומאטית, דרך הגוף,

בשלבים הראשונים של ההווייה האנושית.

הקורס מיועד למטפלי נפש, מטפלים ברפואה משלימה ומקצועות פארארפואיים,

מורים ומטפלים ביוגה ומודעות גופנית.

על המנחות: 

מיכל ירקוני

רות בן אשר

מטפלת בגישת BMC, מטפלת מוסמכת ביוגה תרפיה C-IAYT, מטפלת בSE. מייסדת שותפה של בית הספר להכשרת מטפלים ביוגה תרפיה גןף-תבונה. מלמדת סדנאות אנטומיה חויתית ותנועה התפתחותית בגישת BMC למורים ליוגה ואנשי טיפול. מטפלת  באמצעות יוגה תרפיה ותנועה מודעת במגוון סוגיות פיזיות ונפשיות.

 

פסיכולוגית קלינית בכירה, מדריכה בפסיכותרפיה ובטיפול זוגי ומשפחתי; מטפלת מוסמכת בטראומה בשיטות SE, TRE, EMDR; מלמדת טיפול ממוקד גוף בטראומה וטיפול בטראומות טרום לידה ולידה במרכז הישראלי לרפואת גוף נפש ברמת השרון, פסיכותרפיסטית אינטגרטיבית במים IAT; משלבת כלים מגישות IFS, AEDP, דעת לב- טיפול בובריאני, שאמאניזם עברי ופסיכולוגיה בודהיסטית בעבודתה הקלינית.

 

לפרטים והרשמה:

רות בן אשר 054-4925983

מיכל ירקוני 052-3791653

עלות הקורס בהרשמה מוקדמת:

ש״ח.....

מחיר מלא: ש״ח.....

 

נהלי הרשמה:  

דמי הרשמה בסך 500 ש״ח) לא יוחזרו במקרה של ביטול).

במקרה של ביטול השתתפות עד חודש לפני מועד פתיחת הקורס יוחזר מלוא הסכום למעט דמי ההרשמה. במקרה של ביטול השתתפות עד שבועיים שלפני פתיחת הקורס יוחזרו 50% מעלות הקורס למעט דמי ההרשמה. במקרה של ביטול השתתפות לאחר מועד זה לא יינתן החזר כספי. כל האמור נכון למעט במקרה של מצב בריאותי או בידוד בשל הקורונה (עם הצגת אישור רפואי).

במקרה והמנחות ייאלצו לבטל את הקורס בשל הגבלות הקורונה יוחזרו כל התשלומים במלואם.

סופ״ש ראשון  10:00-18:00 מהחלום עד להשרשה

 

סופ״ש שני  10:00-18:00 מקצב הזנה וגבולות

 

סופ״ש שלישי  10:00-18:00 היווצרות והתבססות תחושת העצמי

 

 תאריכים לשנת הלימודים 23-24 יפורסמו בקרוב

bottom of page