top of page

מסע העצמי

טיפול ממוקד קשר בטראומה

"מסע העצמי" הוא מסע דרך שלבי טרום הלידה והלידה המפגיש את המשתתפות/ים בפני שאלות קיומיות והתפתחותיות המשפיעות על כל מהלך חיינו, המיוחסות בדרך כלל לשלבי ההתפתחות של הינקות או הילדות המוקדמת.

קורס יעניק מיומנויות וכלי טיפול משולבי גוף-נפש-רוח לטיפול בטראומות התקשרות וטראומות התפתחותיות

הנמצאות בבסיס רבות מן המצוקות עימן מגיעים אלינו המבקשים את עזרתנו כאנשי טיפול, אך במהותו “מסע העצמי” נועד בראש ובראשונה למטפלות/ים אשר עברו בעצמן/ם תהליך טיפולי משמעותי וחוות/ים מקומות

עמוקים בנפשן/ם ה”קוראים” למענה מיטיב, מחלים ומשלים

הקורס מיועד לבוגרי.ות הקורס הגוף זוכר או מטפלים.ות מוסמכים.ות לטיפול רגשי בעלי.ות הסמכה מוכרת ל SE

"Only in the body can you bring together, with a deep sense of dignity, both the grandness of being who you are, and the vulnerability of being who you are".

Hilton, R.M.

מידע מלא: מסע העצמי – טיפול ממוקד קשר בטראומה

בני אנוש יכולים לחוות את טבע הווייתם ולדעת את החיים רק בתוך קשר. רק בתוך שדה יחסים אמפתי יכול הפרט להתפתח באופן תקין. כישלון בשדה זה גורם לסבל האנושי הרב ביותר ולשבר בסיסי עמוק. שבר זה הוא טראומה התפתחותית.

טראומה התפתחותית היא כל טראומה אשר מביאה לפגיעה בהתפתחותו התקינה של הפרט. היא יכולה לנבוע מבעיות בתהליכי היקשרות (bonding & attachment) וכן מהזנחה, נטישה, או פגיעה רגשית, פיסית, או מינית חמורה ומתמשכת.

 

הרחם האימהי הוא שדה היחסים האנושי הראשון, המספק לעובר סביבה מחזיקה “טובה דיה” שבתוכה נענים צרכים בסיסיים כמו ביטחון, הזנה והדהוד. בהיעדר סביבה מיטיבה כזו נפגע העובר, הנמצא במצב טרום גיבוש תחושת העצמי, כשלרשותו עומדות הגנות פרימיטיביות ביותר של נוקשות, נסיגה, התמוטטות, ניתוק ודיסוציאציה.

“מסע העצמי” מתבסס על ההכרה ש”הגוף הוא הכספת של הנפש” – שזיכרון הפצעים העתיקים מאוחסן ברקמות הגוף, ועל ההבנה, כי גם בתהליך טיפולי מילולי מוצלח, בו חלים שינויים משמעותיים במטופל, נותרים מקומות, אליהם לא ניתן לחדור באמצעות המילים.

הקורס פותח בפני המשתתפים הזדמנות לחזור לשלבי טרום הלידה והלידה של עצמם (כמו שלב ההפריה, ההשרשה, הגילוי וכו’), כאל מקומות בהם ניתן למצוא דרך לריפוי העצמי.

במסע זה נפגוש בשאלות קיומיות, המשפיעות על כל מהלך חיינו, המיוחסות בדרך כלל לשלבי ההתפתחות של הינקות או הילדות המוקדמת [“האם יש לי מקום בעולם הזה”; החיבור שלי לחיים ולחיות שבי; תחושת ההשתייכות שלי; הדרכים שלי להתקשרות (להיאחז או לסגת מהזולת); היכולת לומר “כן” ו”לא”; האופן בו אני מתחיל כל דבר חדש בחיי – מערכות יחסים, פרויקטים ועוד – כיצד אני מתנהל בתוכו ומסיים אותו; ועוד].

מאחר ומדובר בהליכה בדרך לא מוכרת, ולעיתים שבירה, נוכחות מלאה, מחויבת, אמפתית ותומכת של כל המשתתפות/ים חיונית לתהליך.

 

הקורס יכלול תרגולים אישיים, בזוגות ובקבוצות קטנות, וייעזר בכלים של מדיטציות, דמיון מודרך, עבודה עם הגוף, התנועה, הנשימה והקול.

 • הקורס תיאורטי, חווייתי ויישומי (כולל תרגולים אישיים, בזוגות ובקבוצות קטנות), ונעזר בכלים של עבודה עם הגוף, תנועה, נשימה וקול, מדיטציה ודמיון מודרך.

 • הלימודים ישלבו תאוריה, תרגול בזוגות ובקבוצה ופרקי זמן לשאלות ודיון קבוצתי

 • בין השיעורים יישלחו חומרי העשרה ותרגול בית, אנו מבקשים מהלומדות/ים להמשיך את התהליך הלימודי גם בין המפגשים באמצעות החומרים והתרגולים הללו

 • למסיימי הקורס תוענק תעודה – קבלת תעודה מותנית בהשתתפות של לפחות 80% מהיקף הקורס

 • הקבלה לקורס בכפוף לעמידה בתנאי הקבלה ולאחר ראיון אישי

דרכי הוראה:

בין הנושאים הנלמדים בקורס:

 • הכוח המרפא של נוכחות אמפתית

 • העברות רב דוריות של טראומה

 • קשר בין דפוסי היקשרות וטראומה

 • ”תמות חיים” כביטוי לשחזור חוזר של טראומה מוקדמת

 • מנגנוני הגנה של פיצול וניתוק אל עבר חיבור ואיחוי

 • בנייה ו/או שיקום של גבולות תקינים

 • ריפוי טראומה כתהליך טרנספורמטיבי

 • לידה מיטיבה

הקורס מיועד לבוגרי/ות הקורס “הגוף זוכר” במרכז גוף נפש, ולמטפלים שסיימו הכשרה כלשהי בפסיכותרפיה גופנית כמו SE, Focusing, Hakomi, Bioenergetic Analysis, או כל פרקטיקה אחרת המשלבת גוף-נפש אשר למרות תהליך טיפולי משמעותי שעברו נותרו בנפשם מקומות עמוקים בהם הטיפול לא הצליח לגעת ה”קוראים” למענה מיטיב, מחלים ומתמיר. המעוניינים להיענות לקריאה ונכונים לעשות מסע חיים משמעותי בדרך לא מוכרת יחד עם קבוצת א/נשים מחויבת, תומכת, מעודדת, אמפתית ונוכחת במלואה

תאריך הפתיחה הקרוב:  19/02/2024

תאריך סיום: 10/06/2024

מספר מפגשים: 15

שעות אקדמיות: 140

למי זה מתאים: בוגרי.ות הקורס הגוף זוכר או מטפלים.ות מוסמכים.ות SE-לטיפול רגשי בעלי.ות הסמכה מוכרת ב

bottom of page